اکوتوریسم، گرایشی مهم در سفر کردن

Posted on Posted in سفر, طبیعت گردی, ماجراجویی

این مقاله توسط رابرت گرزیر در فوریه ۲۰۱۶ در سایت goway.com منتشر شده است که توسط گروه فناوری و گردشگری سیروکو به صورت مفهومی ترجمه و در اختیار شما گذاشته شده است.

دنیایی که در آن زندگی میکنیم از بسیاری جهات شکننده است. تغییر اقلیم، انتشار گازهای گلخانه ای، آلودگی، فرسایش خاک و چیزهایی که خودتان میتوانید به این لیست اضافه کنید را در نظر بگیرید. پس وقتی دارید به یک تعطیلات فکر میکنید چرا مقاصد اکوتوریسم پسند را در در نظر نداشته باشیم! سفری که در آن برای حفظ جذابیتهای طبیعت تلاش کنیم.

تعریف اکوتوریسم به نقل از اتحادیه جهانی حفاظت این چنین است:

«سفری سازگار با محیط زیست به مناطق طبیعی برای لذت بردن و درک ارزش طبیعت و جلوه های فرهنگی ای که حفاظت از طبیعت را ترویج میدهد، با تاثیر کم بازدید کنندگان و فراهم کننده شرایط فعالیت اجتماعی و اقتصادی مردم محلی».

یکی از اصول مهم اکوتوریسم این است که سفر شما باید هم برای شما و هم برای مردم محلی فایده داشته باشد. به عبارت دیگر اکوتوریسم باید یک موقعیت برد-برد باشد. در مورد باید ها و نبایدهای سفر به گونه اکوتوریسم باید دقت زیادی داشته باشیم. برای مثال قدم زدن در جنگلهای بارانی تا وقتی فایده ای برای طبیعت و مردم محلی نداشته باشد، اکوتوریسم محسوب نمیشود. قایق سواری وقتی میتواند اکوتوریسم باشد که آگاهی یا سرمایه برای کمک به آبخیز را افزایش دهد. در حالت ایده آل ما میخواهیم از وجود مکامهای زیبا و دست نخورده برای سالهای پیش رو مطمئین شویم.

در اینجا چند نمونه ضمنی از اکوتوریسم را ذکر میکنیم:

گردشگری پایدار

از نظر سفر، پایدار یعنی توانایی حفظ یک چیز. اما از منظر متخصصان محیط زیست، برخی از اهداف سفر پایدار عبارتند از حفاظت از محیط زیست، احیای اکوسیستم، تقویت اقتصاد و کسب و کار محلی، حمایت از پیشرفت اجتماعی و هویت فرهنگی. ارتبای واقعی بین این اهداف جهانی و چیزی که ما باید در هنگام طرحریزی سفر در نظر بگیریم وجود دارد. نهایتا شما انتخاب میکنید که چه تاثیری بر روی مقصدتان بگذارید. برای مثال توجه کنید که سفر شما چقدر به اقتصاد محلی، فرهنگ و محیط مقصد شما سود می رساند. با مشارکت مسافر و مقصد همه سود خواهند برد.

هر شکلی از گردشگری که دسترسی به منابع را کاهش نداده و مانع از لذت بردن سایر مسافران از همان تجربیات در مقصد نشود برای نسلهای آینده پایدار باقی می ماند.

گردشگری مسئولانه

سفر شما وقتی مسئولانه خواهد بود که هیچ تاثیر منفی ای بر روی مقصد سفرتان باقی نگذارید. چگونه میتوانیم مسئولانه سفر کنیم؟ همراه خود بطری آب با دوام و باتری قابل شارژ داشته باشید. بیشتر هتلها در این روزها مهمانانشان را به استفاده از حوله های چند بار مصرف و خاموش کردن لامپ ها و تهویه هوا در زمانی که در اتاق حضور ندارند، تشویق میکنند. این مثالها را در مکانهای زندگی خودمان نیز میبینیم. جکه آوری مواد معدنی، سنگهای سازندی و فسیلها که از محیط زیست خالی میکنند نیز تاثیرات منفی دارند. همانطور که این مطلب را مینوشتم یاد این موضوع افتادم که من خدم شخصا قطعه ای از دیوار برلین را در زمان فرو ریختن برداشتم اما قسم میخورم که این هیچ تاثیر منفی ای بر شهر برلین نداشت.

گردشگری طبیعت گونه

به عبارت ساده سفر است که بر طبیعت تاکید دارد. اگر در یک اقامتگاه جنگلی دور دست در آمازون بمانید یا به دیدن پنگوئنها در قطب جنوب، آفریقای جنوبی یا استرالیا بروید، ممکن است سفر شما مسئولانه باشد یا نباشد. این به خود شما بستگی دارد  که تاثیرتان بر پایداری منطقه را قضاوت کنید.

گردشگری سبز

این اصطلاحی است که زیاد استفاده میشود. در یک مفهوم کلی باید پرسید که هتل، اقامتگاه و سایر مکانها نسبت به استفاده از کمپوست کردن، سیستم آب طبیعی و استفاده از انرژی خورشیدی آگاهی دارند. شاید افراطی به نظر برسد اما مرتبط است.

گردشگری فرهنگی

چیزی که در سفر به یک مقصد فرهنگهای خاص را با ایده گسترش ذهن درک کرده و یاد میگیریم یا برای مثال آثار صنعتگران صنایع روستایی را تجربه میکنیم. سعی کنید از آنها خرید کنید اما چیزهایی را که برای مردم محلی سودمند باشد.

یک جمع بندی از اکوتوریسم

ما در جهان شگفت انگیز و زیبایی زندگی میکنیم، اما اگر لزوم حفظ و احیای آن را درک نکنیم به سمت نابودی آن پیش خواهیم رفت و در این صورت یک اکوتوریست نخواهیم بود بلکه یکی از مشتریان سفر هستیم. اینگونه مقالات به ما در رسیدن به دید روشنتر و متفاوتی از جهان کمک میکنند.

اکوتوریسم معمولا سفر به مقصدهایی را شامل میشود که گیاهان، جانوران و میراث فرهنگی جزو جاذبه های اولیه است، به بازدیدکنندگان بینشی از تاثیر انسان بر محیط زیست ارائه میکند  و نوید بخش لذت بیشتر از زیستگاه های طبیعی اطراف ما است. مزیت دیگر اکوتوریسم تامین درآمد مورد نیاز برای حفاظت از پارکهای ملی و دیگر مناطق طبیعی که با مشکل بودجه مواجهند، است.

پس بدین ترتیب خارج از زندگی مرسوم ما، چیزهای زیادی برای دیدن، تجربه کردن و یاد گرفتن وجود دارد. هر چه که شخصا بیشتر سفر میکنم، بیشتر پی میبرم که باید مطمئن شوم چه کاری از طرف من به طبیعت و جوامع محلی آسیب میزند و چه کاری برای آنها سودمند است. به این ترتیب میتوانیم فرصت لذت بردن از همه چیز را به نسلهای آینده نیز بدهیم.

پس از جنگلهای سرسبز و صخره های مرجانی رنگارنگ گرفته تا دشتهای ساوانا و محیطهای الهام بخش قطبی، به هر کجا که سفر میکنیم تاثیرات خود بر مقصدتان را در نظر داشته باشید. من اطمینان دارم که بیشتر مسافران مسئولانه برخورد میکنند اما باز هم افرادی هستند که احتمالا در برابر تاثیر فعالیتهایشان بر محیط زیست آگاه نیستند.

منبع: goway.com

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *