۷ دلیل برای اینکه تا جوان هستید باید سفر کنید!

Posted on Posted in سفر, طبیعت گردی, ماجراجویی

این مقاله توسط سارا هنسن در سایت lifehack.org منتشر شده است.

بسیار  خوش شانس بودم که در زمان جوانی توانستم به قسمت های مختلف دنیا سفر کنم. من بیشتر قسمت های ایالات متحده و همچنین بسیاری از شهرهای آلاسکا و هاوایی را دیده ام. همچنین خارج از آمریکا به کشورهای آفریقایی، سوئیس، ایرلند، بریتانیا، اسکاتلند، فرانسه، مکزیک و برونئی سفر کردم. بعد از آن برای چند سال در گرانادا در غرب هند زندگی کردم. من تجربیاتم را به رخ جهان نمیکشم، اما هنوز کشورهای زیادی برای  دیدن دارم. به هر فرد جوانی توصیه میکنم که از شهر محل زندگی اش خارج شود تا ببیند بیرون از آنجا چه خبر است. در اینجا هفت روشی که مسافرت زندگی من رو برای همیشه تغییر کرد آوردم.

۱- سفر کردن روش ارتباط شما با جهان را تغییر میدهد.

من در یک منطقه کوچک روستایی بزرگ شدم. اگر فرصت سفر کردن در زمانیکه جوانتر بودم را نداشتم، زمان دشواری برای تصور جهان خارج از حباب محله راحتم در پیش میداشتم. وقتی شما به کشورهای دیگر سفر میکنید و مناظر زیبای خارق العاده ای از غروب خورشید بر روی دریا، پرواز عقاب بر فراز کوه ها، تاب خوردن میمون ها در جنگلهای بارانی، شکار سریع ماهی قزل آلا توسط خرس قهوه ای، سقوط عمودی قطرات آبشارهای باشکوه و دود کردن آتشفشانها در زیر نفس آتشینشان را میبینید، میفهمید که دنیا مملو از چیزهای زیباتری است که بتوانید در طول عمر خود ببینید. اما هنوز هم شور و اشتیاق امتحان کردن آن را دارید.

اگر وقتی جوانتر هستید این کار را نکنید، وقتی بزرگتر شدید و کار و خانواده شما را محدود کرد، تمایل کمتری به این ریسک خواهید داشت. اگر نمیدانستم که چه چیزی را گم کرده ام، تمایل کمتری برای تلاش برای در نظر گرفتن زمان برای سفر داشتم. همچنین با سفر کردن، شما یک احساس عمیق تعهد به حفظ زیبایی های سیاره مان برای نسل های آینده را گسترش میدهید. گذشتها از همه اینها، شما آن را از نزدیک دیده­اید و این صرفه جویی با ارزشی است.

۲- سفر کردن روش ارتباطی شما با دیگران را تغییر میدهد.

متاسفانه محل بزرگ شدن من تنوع زیادی نداشت. همه آدمها دیدگاه و عملشان اساسا مثل سابق بود. در هنگام سفر، درباره سایر فرهنگ ها یاد گرفتم. من متوجه شدم که زندگی من میتواند با گسترش دوستی با افرادی با دیدگاه و عمل متفاوت از من غنی شود. دور از شهر من، دوستی با افرادی را گسترش دادم که هیچ چیزشان شبیه من نبود اما دقیقا همان چیزی بودند که من نیاز داشتم. آموختم که تجربیات و روابط خارج از محدوده مطلوبم را بدون ترس بپذیرم. همچنین اهمیت مهارت های ارتباطی را درک کردم. اجازه دهید فقط بگویم که بعد از دیدن مکزیک، توجه بیشتری را به کلاس اسپانیایی کالج معطوف کردم و بعد از زمانی که در فرانسه و آفریقا بودم، در کلاس فرانسوی سرم را بالا میگرفتم.

۳- سفر کردن باعث فروتنی شما میشود تا بفهمید همه اینها درباره شما نیست.

هر چه بزرگتر شدم، متوجه شدم که از زندگی خیلی کم میدانم. به نظر میرسد اعتماد به نفس دانستن همه چیز معمولا در جوانی افزایش می یابد. هر چند در مورد من، این حباب خیلی زود ترکید. سفر گاهی شما را در موقعیت سختی قرار میدهد. میبینید که جهان بسیار بزرگتر از تصور شما است و به زودی میفهمید که جهان به دور شما نمیگردد. یاد میگیرید که شما یک ماهی بزرگ در اقیانوس نبودید، بلکه تنها ماهی کوچکی در یک گودال بودید.

این به معنی مهم نبودن شما نیست، بلکه این موضوع دیدگاه شما را تغییر میدهد تا برای یادگیری از دیگر افراد مستعدتر باشید و موقعیتی را فراهم میکند که افرادی که در دسترس شما هستند را از این دانش گسترده باخبر کنید. سفر به شما امکان درک مفهوم کنترل کردن را میدهد. شما یاد میگیرید که کنترل کردن خودتان یک چالش بزرگ است و دست از تلاش برای اثباتش به بقیه افراد زمین برمیدارید.

۴- سفر کردن قدرت روبرو شدن با چالشهای جدید را به شما میدهد.

همانطور که سفر باعث فروتنی میشود، شما را قدرتمند میسازد. متوجه میشوید که میتواند کارهایی که فکر میکردید غیر ممکن است را انجام دهید. برای مثال، من دو سال در گرانادا در غرب هند زندگی کردم. در آمریکا من همیشه از رانندگی در طرف راست جاده و بزرگراه لذت میبردم. حالا در هند به جاده های کوهستانی پر پیچ و خم پرتاب شدم که باید در سمت چپ یک جاده که نصفش ریخته بود و ترافیک دو طرفه داشت، رانندگی میکردم. این ترکیب دوست داشتنی را هم اضافه کنید که در بیشتر مسیر هیچ گارد ریلی وجود ندارد و احتمال دارد به سقف یک خانه سقوط کنید.

بنابراین اگر کنترلم را از دست میدادم، نه تنها خودم بلکه یک خانواده خوب را در سر میز شام با فرود آمدن بر سقف خانه شان میکشتم. حالا بعد از بیشتر آن لحظات، من به راحتی میتوانم با مردم محلی رانندگی کنم و یک لحظه هم چشم بر هم نذارم، با وجود احشام در جاده، چاله های جاده و حقیقتی که باید ماشین روبرویی را بدون از دست دادن آینه ام رد کنم. غلبه بر این ترس کمک کرد تا بفهمم که میتوانم بیشتر از چیزی که فکر میکنم توانایی داشته باشم. فکر میکنم فهمیدن این موضوع در هر سنی خوب است، اما میتوانید مدت بیشتری از زندگی خود به آن واقف باشید اگر زود شروع کنید.

۵- سفر کردن به شما امکان همدلی با رنج مردم جهان را میدهد.

در هنگام سفر یاد میگیرید که چقدر باید واقعا بخشنده باشید. بسیاری از مردم در فقر زندگی میکنند که این برای افرادی که در خیابانهای آنها نچرخیده اند یا داستانهای آنها را گوش نکرده اند غیر قابل درک است. وقتی ارتباط شخصی با مردم آنجا برقرار میکنید دیدن اخبار جنگ و قحطی معنای دیگری برای شما پیدا میکند. سفر، قساوت و خودمحوری وقتی که آن منطقه از دنیا را ندیده اید را از بین میبرد. و شما را وادار به کمک به دیگران و بخشش میکند.

۶- سفر کردن افقهای آموزشی شما را پیشرفت میدهد.

متاسفانه من هرگز تاریخ را در مدرسه دوست نداشتم. خواندن داستانهای کتاب برای من بسیار خسته کننده بود. اما وقتی کاخ ورسای فرانسه را دیدم، از معماری قصر سلطنتی در آفریقا شگفت زده شدم، از خرابه های قلعه ای در ایرلند بالا رفتم، کاخ سفید را دیدم و در میان سالن های موزه لوور قدم زدم، درک جدیدی از تاریخ به دست آوردم. سفر کردن تاریخ را زنده میکند. داستان فقط تصاویر یک کتاب است، اما خاطرات ملموس بسیار بیشتر از چیزی که در مدرسه خواندید در خاطرتان میماند.

۷- عمر دست خداست، پس از زندگی خود در حال حاضر لذت ببرید.

فکر میکنم بسیاری از افراد جوان سفر را به تعویق می اندازند چون میخواهند مسئولیت پذیر باشند، سخت کار کنند، ازدواج کنند، بچه داشته باشند و یک زندگی را بسازند. فکر میکنم به تعویق انداختن سفر برای زمان بازنشستگی که زمان بیشتری دارید یک اشتباه است. درحالیکه من برنامه ریزی میکنم که بعد از بازنشستگی هم به سفر رفتن ادامه بدم اما متوجه شدم که هیچ ضمانتی برای رسیدن به سن بالاتر ندارم. اگر اتفاقی بیفتد که من دهه چهل، پنجاه یا شصت زندگی ام را نبینم، حسرتی نخواهم داشت. من تا جایی که توانسته ام با بهترین توانایی ام با در نظر گرفتن هر فرصت پیش رو، زرق و برق دنیا را دیده ام. سفر باعث میشود کسی باشم که هستم و افتخار میکنم که سالهای زیادی را با ماجراجویی کردن سپری کردم.

 

منبع: lifehack.org

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *